Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Աշոտյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Վարդեւան Գրիգորյանը եւ Լենա Նազարյանը, սեպտեմբերի 25-ին հանդիպել է Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ:
Արա Բաբլոյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին բարձր մակարդակով ընդունելության համար: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-վրացական համագործակցության տարբեր ոլորտներին առնչվող հարցեր: Արա Բաբլոյանը, Վրաստանի նախագահին ներկայացնելով հայ-վրացական խորհրդարանական աշխատանքների ուղղությունները, մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանի խորհրդարանում ձեւավորվել է Հայաստան-Վրաստան բարեկամական խումբ՝ Ազգային ժողովի փոխնախագահի գլխավորությամբ, որը պատրաստ է ակտիվ ու բազմակողմանի աշխատանքի: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Ազգային ժողովը պատրաստ է իր լիազորությունների սահմաններում անել ամենը հայ-վրացական հարաբերություններն առավել խորացնելու համար:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մասնավորապես նշել է. «Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Վրաստանի դերակատարությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում եւ ակնկալում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում Վրաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը: Մեր պատկերացմամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը, լինելով մարդու իրավունքների խնդիր, կարող է լուծվել միայն Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման միջոցով»: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված սպառազինությունների մրցավազքը լուրջ վտանգ է տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար:
Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի Հանրապետությանը Վրաստանում տեղի ունեցած հրդեհների ժամանակ աջակցելու համար, ափսոսանք է հայտնել, որ այդպիսի աղետներ եղել են նաեւ Հայաստանում:
Խոսելով վրաց-հայկական դիվանագիտական հարաբերություններից՝ Վրաստանի նախագահը մասնավորապես նշել է, որ արդեն 25 տարի երկու անկախ երկրների հարաբերություններում առաջընթացն ակնհայտ է, եւ Վրաստանը մշտապես պատրաստ է Հայաստանի հետ քննարկելու ցանկացած հարց եւ առավել զարգացնելու երկու երկրների հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում: Վրաստանի նախագահը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի ու Վրաստանի օրենսդիր մարմինների միջեւ առկա խորհրդարանական դիվանագիտական համագործակցության զարգացումից:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Գիորգի Մարգվելաշվիլին մասնավորապես նշել է. «Մեր եղբայրական սիրտը ցավում է ադրբեջանա-հայկական հակամարտության համար: Մի բան հաստատ է, որ մեր՝ փոքր ազգերիս համար այդպիսի հակամարտությունները կարող են լինել կործանարար: Մենք աղոթում ենք տարածաշրջանի խաղաղության համար»:
Նույն օրը ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորությամբ, հանդիպել է Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ:

On September 25, the delegation led by the RA NA Speaker Ara Babloyan being in Georgia on an official visit, comprised of the RA NA deputies Armen Ashotyan, Armen Rustamyan, Vardevan Grigoryan and Lena Nazaryan, met with the President of Georgia Giorgi Margvelashvili.
Ara Babloyan thanked the President for the reception at high level. During the meeting numerous issues relating to different spheres of the Armenian-Georgian cooperation were discussed. Ara Babloyan, presenting the directions of the Armenian-Georgian parliamentary works to the President of Georgia, particularly has noted that in the Armenian Parliament Armenia-Georgia Friendship Group has been formed headed by the Deputy Speaker of the National Assembly, which is ready for active and comprehensive work. The Head of the Parliament has stated that the National Assembly is ready to do utmost within its authorities for further deepening the Armenian-Georgian relations.
Talking about the NK problem settlement, the RA NA President Ara Babloyan particularly noted: “Armenia greatly evaluates the role of Georgia in the South Caucasus regional security issues and expects the balanced position of Georgia in the NK problem settlement process. To us, the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict has no alternative. The Nagorno Karabakh problem, being a problem of human rights, can be solved only through Artsakh people’s free self-determination.” The Head of the RA Parliament has underlined that the armed race unleashed by Azerbaijan is a serious danger for all countries of the region.
Thanking the Republic of Armenia for supporting the Georgian people for the fires occurred in Georgia, the President of Georgia Giorgi Margvelashvili expressed regret that similar disasters had also been in Armenia.
Speaking about the Georgian-Armenian diplomatic relations, the President of Georgia has particularly stated that already for 25 years the progress is obvious in the relations of the two countries, and Georgia is always ready to discuss with Armenia any issue and further develop the relations of the two countries in all spheres. The President of Georgia expressed satisfaction with the development of the parliamentary diplomatic cooperation existing between the legislative bodies of Armenia and Georgia. Touching upon the NK problem, the President of Georgia particularly noted: “Our brotherly heart aches for the Azerbaijani-Armenian conflict. One thing is for sure: similar conflicts can be destructive for the small nations. We pray for the peace of the region.”
On the same day the RA NA delegation led by the RA NA Speaker Ara Babloyan, met with the Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilya II.